Tajemství pětitisícovky: Co se skrývá za nejhodnotnější českou bankovkou?
Historie pětitisícovky
Pětitisícovka se v historii českých bankovek objevila relativně nedávno. Zatímco nižší nominální hodnoty jako stokoruna, dvoustovka, pětistovka, tisícovka a dvoutisícovka mají dlouhou tradici, pětitisícová bankovka vstoupila do oběhu teprve v roce 1993. Důvodem pro zavedení pětitisícovky byla potřeba zjednodušit platby ve stále rostoucí ekonomice po pádu komunistického režimu. Do té doby byla nejvyšší nominální hodnotou dvoutisícová bankovka, která už ale pro některé transakce, například při nákupu nemovitostí nebo aut, nebyla dostatečně praktická. Pětitisícovka s motivem Tomáše Garrigue Masaryka, prvního československého prezidenta, se tak stala symbolem nové éry a ekonomické prosperity. Zajímavostí je, že ačkoliv je pětitisícovka v oběhu již téměř 30 let, stále se těší poměrně nízké oblibě u padělatelů. Její sofistikované ochranné prvky, jako je vodoznak, ochranný proužek a skrytý obraz, ji činí pro padělání velmi obtížnou.
Vzhled a motivy
Pětitisícovka, jak se lidově říká bankovce s nominální hodnotou 5 000 Kč, je nejvyšší českou bankovkou v oběhu. Její dominantní barva je fialová. Na lícní straně bankovky je vyobrazena Ema Destinnová, slavná česká operní pěvkyně. Kromě jejího portrétu zde najdeme motivy z opery, ve které Ema Destinnová excelovala, konkrétně z opery Libuše od Bedřicha Smetany. Na rubové straně bankovky je pak zobrazen motiv ženské hlavy zdobené květy, inspirovaný secesním stylem. Pětitisícová bankovka prošla od svého prvního vydání v roce 1993 několika úpravami vzhledu i ochranných prvků. Poslední úprava proběhla v roce 2020, kdy byla zavedena nová, modernější ochranná vlákna a vylepšený vodoznak. Cílem těchto úprav je ztížit padělání bankovek a zajistit jejich bezpečnost.
Bezpečnostní prvky
Pětitisícovka je nejvyšší nominální hodnota bankovky české koruny a jako taková má i nejvíce bezpečnostních prvků. Ty slouží k ověření pravosti bankovky a k zamezení jejího padělání. Mezi základní ochranné prvky patří vodoznak, okénkový proužek a skrytý obrazec. Vodoznak uvidíte, když bankovku prosvítíte proti světlu. Okénkový proužek je v horní části bankovky a při pohybu mění barvu z fialové na zelenou. Skrytý obrazec se zobrazí, když bankovku natočíte proti světlu pod určitým úhlem. Pětitisícová bankovka má ale i další bezpečnostní prvky, například mikrotext, soutiskovou značku nebo reliéfní tisk. Tyto prvky jsou složitější a k jejich rozpoznání je potřeba lupa nebo UV lampa. Padělání bankovek je trestný čin, proto si při platbě vždy zkontrolujte, zda je bankovka pravá.
Pětitisícovka? Ta se u nás doma dlouho neohřeje.
Božena Černá
Nejvyšší nominální hodnota
Pětitisícovka, tedy bankovka s nominální hodnotou 5 000 Kč, je v České republice tou nejvyšší nominální hodnotou, kterou můžeme v peněžence najít. Na lícové straně nás vítá tvář prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, zatímco rubová strana zobrazuje katedrálu svatého Víta. Ačkoliv se s pětitisícovkou v běžném oběhu nesetkáváme tak často jako s nižšími nominálními hodnotami, hraje důležitou roli v ekonomice. Pro transakce s vysokými částkami je praktičtější a bezpečnější než nošení objemných svazků bankovek nižších hodnot. Navíc existence pětitisícové bankovky odráží i stav ekonomiky a cenovou hladinu v zemi.
Používání v oběhu
Pětitisícovka je nejvyšší nominální hodnotou bankovky českých korun a v oběhu se objevila poprvé v roce 1999. Tato bankovka, nesoucí portrét prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, je často spojována s většími nákupy a hotovostními transakcemi. I když se s ní v běžném denním styku nesetkáváme tak často jako s nižšími nominálními hodnotami, jako jsou stokoruny nebo dvoustovky, pětitisícovka hraje důležitou roli v české ekonomice. Používá se například při platbách za dražší zboží a služby, jako jsou automobily, nemovitosti nebo luxusní zboží. Mnoho lidí ji také využívá jako prostředek uchování hodnoty, protože se jedná o relativně stabilní měnu. Přestože se v posledních letech zvyšuje popularita bezhotovostních plateb, pětitisícová bankovka zůstává důležitou součástí českého platebního systému a symbolem české měny.
Kontroverze a diskuze
Zavedení pětitisícové bankovky v roce 2009 vyvolalo vlnu kontroverzí a diskuzí. Kritici argumentovali, že tak vysoká nominální hodnota usnadní praní špinavých peněz a daňové úniky. Obávali se také, že pětitisícovka povede k inflaci a znehodnocení koruny. Zastánci naopak argumentovali, že nová bankovka zjednoduší platby ve vyšších částkách a sníží náklady na tisk a manipulaci s hotovostí. Poukazovali na to, že pětitisícová bankovka existuje i v jiných vyspělých ekonomikách bez negativních dopadů. Diskuze se vedly i o motivu na bankovce, kterým je portrét spisovatele Boženy Němcové. Někteří kritici tvrdili, že Němcová není dostatečně významnou osobností pro tak vysokou nominální hodnotu. Jiní zase namítali, že portrét na pětitisícovce neodpovídá modernímu pojetí bankovní grafiky. Navzdory všem kontroverzím se pětitisícová bankovka stala běžnou součástí oběhu a její popularita postupně roste.
Vlastnost | Hodnota |
---|---|
Hodnota | 5000 Kč |
Dominantní barva | Hnědá |
Budoucnost pětitisícovky
Otázka, zda pětitisícovka zůstane, je v posledních letech čím dál častěji diskutovaným tématem. Zastánci zachování argumentují, že jde o symbol národní identity, neboť na ní nalezneme významnou osobnost českých dějin - T. G. Masaryka. Navíc poukazují na fakt, že v době rostoucích cen a digitalizace hotovosti stále existuje nezanedbatelná část populace, která preferuje platby v hotovosti a pro kterou je pětitisícová bankovka praktickou pomůckou. Odpůrci naopak tvrdí, že je pětitisícovka snadno zneužitelná pro nelegální aktivity a její existence neúměrně zvyšuje riziko padělání. Argumentují také tím, že v dnešní době elektronických plateb a platebních karet ztrácí hotovost na významu a existence bankovky s tak vysokou hodnotou je tak spíše zbytná. Budoucnost pětitisícovky tak zůstává nejistá. Její osud bude záviset na mnoha faktorech, včetně ekonomické situace, vývoje platebních technologií a v neposlední řadě i na postoji veřejnosti a politické reprezentace.
Zajímavosti a fakta
Víte, že slovo "pětitisícovka" má v češtině dvojí význam? Může označovat jak bankovku s hodnotou 5 000 Kč, tak horu přesahující nadmořskou výšku 5 000 metrů. Zatímco pětitisícových bankovek má Česká národní banka v oběhu statisíce, pětitisícovek hor na světě mnoho nenajdeme. Jejich počet se odhaduje na něco málo přes sto. Na nejvyšší z nich, Mount Everest s 8 848 metry, byste si ale za pětitisícovou bankovku ani zdaleka nevybavení nekoupili. Výstup na "vrchol světa" vyjde zkušeného horolezce v průměru na milion korun. A co teprve výroba pětitisícové bankovky? Ta vyjde ČNB v průměru na 13 korun za kus. I když se to nemusí zdát, výroba bankovek je složitý proces zahrnující speciální papír, bezpečnostní prvky a precizní tisk.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: Ekonomika