Rajská omáčka si získá srdce labužníka

Klasických českých omáček existuje více než dost. Dokazuje to například svíčková na smetaně. Pokud máte raději červené omáčky, potom zapomeňte na svíčkovou a zaměřte se na jiný pokrm. Je to rajská omáčka, kterou Vám dnes představíme od A až do Z. A to hlavní, naučíme Vás ji správně připravovat.

Ingredience důležité pro vaření

Stejně, jako na počátku každého pokrmu, nejprve si musíte přichystat vhodné suroviny. My se soustředíme primárně na samotnou omáčku. Její nedílnou součástí však může být i maso nebo oblíbené masové kuličky. Seznam všech ingrediencí naleznete v tabulce níže.

SurovinaMnožství
Loupaná rajčata400 g
Hladká mouka50 g
Máslo60 g
Vývar800 ml
Rajčatový protlak140 g
Mletá skořice1/2 lžičky
Tymián1/2 lžičky
Celý pepř5 kuliček
Nové koření5 kuliček
Co všechno je zapotřebí na rajskou omáčku?

Další praktickou ingrediencí je také jeden bobkový list, který se mimochodem přidává i do hovězího guláše. Rajská omáčka si žádá patřičné dochucení. V tomto případě je ideální použít cukr a ocet.

Rajská omáčka – Postup přípravy

Začněte tím, že na zpěněném másle dozlatova osmažíte jemně nakrájenou cibulku. Pak přidejte mouku, rajčata a po chvíli vše zalijte vývarem. Do této směsi byste měli začít přidávat ostatní přichystané ingredience, mezi které patří tymián, skořice, pepř, bobková list a sůl. Následně je zapotřebí uvést omáčku do varu. Hrnec přikryjte poličkou a nechce vařit asi 45 minut. Plamen ale snižte.

Po uplynutí této doby, kdy dojde k dokonalému promísení všech příchutí je třeba směs důkladně přecedit. Přidejte ještě rajský protlak a pusťte se do ochucování. Cukr a ocet se stanou Vašimi velkými pomocníky. Mnohdy stačí tři lžičky cukru a jedna lžíce octa, ale tato fáze je hodně individuální. Výsledkem bude vynikající rajská omáčka, jíž můžete začít servírovat.

V ideálním případě mějte nachystané masové kuličky nebo maso. Na talíř vyskládejte houskový knedlík nebo můžete zvolit vařené těstoviny. Tohle všechno pak zalijte teplou rajskou omáčkou a oddávejte se lahodným chuťovým zážitkům.

Publikováno: 05. 08. 2021

Kategorie: Kuchyně

Autor: FilipSykora

Tagy: jídlo | omáčka | pokrm | příprava | protlak | rajčata | rajčatový protlak | rajská | rajská omáčka