Objevte kouzlo vietnamské kuchyně: Průvodce nejlepšími bun bo nam bo restauracemi v Praze

Bunč Restaurace

Co je bunč?

Bunč je tradiční český pokrm, který si získal oblibu pro svou jednoduchost a sytost. Jedná se o bramborové placky, které se pečou na plotně dozlatova. Bunč se obvykle podává jako hlavní chod s různými druhy příloh. Mezi nejoblíbenější patří zelí, houby, uzené maso nebo smetana.

V posledních letech se bunč těší velké popularitě a vzniká stále více restaurací, které se na něj specializují. Tyto restaurace, často nazývané "bunčárny" nebo "bunč restaurace", nabízejí širokou škálu variant tohoto pokrmu. Návštěvníci si tak mohou pochutnat na bunči s klasickými i moderními kombinacemi chutí.

Restaurace bunč se stávají oblíbeným místem pro setkávání s přáteli a rodinou. Jejich neformální atmosféra a cenová dostupnost z nich dělají ideální volbu pro každodenní oběd nebo večeři.

Původ a historie bunčů

Bunč, neboli „hornický guláš", má svůj původ v drsném prostředí Krušných hor. V 19. století se zde těžil cín a další rudy, což byla těžká a namáhavá práce. Horníci potřebovali vydatné jídlo, které by je zasytilo a dodalo energii na dlouhé hodiny dřiny. Tak vznikl bunč – hustá polévka z brambor, krup, masa a koření.

Přesný původ bunče není znám, ale existuje několik teorií. Jedna z nich říká, že bunč vznikl z nouze, kdy horníci smíchali zbytky jídla, které jim zbylo z předchozích dnů. Jiná teorie tvrdí, že bunč byl inspirován podobnými jídly z Německa a Rakouska, odkud do Krušných hor přicházeli horníci za prací.

Ať už je jeho původ jakýkoli, bunč se stal oblíbeným jídlem nejen mezi horníky, ale i mezi obyvateli Krušných hor. Dnes je bunč považován za tradiční jídlo tohoto regionu a najdete ho na jídelním lístku mnoha restaurací.

Restaurace specializující se na bunč, takzvané „bunčovny" nebo „bunč restaurace", se těší velké oblibě. Nabízejí různé varianty bunče, od klasického hovězího přes vepřový až po vegetariánský. K bunči se obvykle podává pivo, které skvěle doplňuje jeho chuť.

Typické suroviny a recepty

Bunč restaurace a restaurace bunč jsou proslulé svou nabídkou pokrmů z tradiční české kuchyně, kde hrají hlavní roli čerstvé a kvalitní suroviny. Mezi typické suroviny používané v bunč kuchyni patří vepřové maso, hovězí maso, klobásy, zelí, brambory, knedlíky a omáčky.

Vlastnost Bunč restaurace Klasická restaurace
Typ jídla Primárně hamburgery v bulce (bunč) Široká nabídka jídel
Atmosféra Často neformální, uvolněná Může být formální i neformální
Cenová hladina Obvykle střední Závisí na typu restaurace

Vepřové maso se používá na přípravu pečené vepřové kýty, vepřového kolena, vepřové panenky nebo vepřových řízků. Hovězí maso se používá na přípravu hovězího guláše, svíčkové na smetaně nebo hovězích steaků. Klobásy se přidávají do gulášů, polévek nebo se grilují. Zelí se používá jako příloha k masu nebo se z něj připravuje zelňačka. Brambory se vaří, smaží, pečou nebo se z nich dělají bramborové knedlíky. Knedlíky se podávají jako příloha k omáčkám a masu. Omáčky jsou důležitou součástí bunč kuchyně a patří mezi ně například rajská omáčka, svíčková omáčka, koprová omáčka nebo houbová omáčka.

bunč restaurace

Mezi typické recepty bunč kuchyně patří vepřové koleno s knedlíkem a zelím, svíčková na smetaně s brusinkovou omáčkou a knedlíkem, hovězí guláš s houskovým knedlíkem, smažený řízek s bramborovým salátem nebo vepřo-knedlo-zelo. Tyto pokrmy jsou vydatné, chutné a zasytí i ty největší jedlíky.

Oblíbené druhy bunčů

V každé dobré bunč restauraci, a věřte, že v Česku jich pár najdete, vás čeká těžké rozhodování. Jaký bunč si dát? Tradiční vepřový bún chà, osvěžující bún bò Nam Bộ s hovězím masem a arašídy, nebo snad pikantní bún riêu cua s krabí pastou? A co teprve vegetariánské varianty s tofu nebo tempehem? Možností je nespočet a každá restaurace bunč má obvykle svůj vlastní, tajný recept.

Mezi nejoblíbenější druhy bunčů patří bezesporu bún chà. Tenhle král vietnamských nudlí vás dostane kombinací šťavnatého vepřového masa, voňavých bylinek a pikantní omáčky. Pokud máte rádi sladkokyselé chutě, sáhněte po bún bò Nam Bộ. Tenhle salát z nudlí s hovězím masem, arašídy a zeleninou vás zaručeně osvěží. A pokud hledáte něco opravdu speciálního, zkuste bún riêu cua. Tahle polévka s rajčatovým vývarem, krabí pastou a spoustou bylinek je doslova explozí chutí.

Nebojte se experimentovat a ochutnat různé druhy bunčů. Každý z nich vám nabídne unikátní chuťový zážitek a zavede vás o krok blíž k tajemství vietnamské kuchyně. A kdo ví, třeba objevíte svůj nový oblíbený bunč, na který nedáte dopustit.

Kde ochutnat nejlepší bunč?

Praha je rájem pro milovníky bunčů a vybrat si tu správnou restauraci může být těžké. Naštěstí existuje pár tipů, které vám pomohou najít to pravé místo pro váš bunčový zážitek. Hledejte restaurace, které se specializují na vietnamskou kuchyni a mají bunč ve svém názvu - restaurace bunč jsou obvykle sázkou na jistotu. Nebojte se zeptat místních na jejich oblíbené podniky, často vás nasměrují k těm nejlepším skrytým pokladům. Při výběru restaurace věnujte pozornost recenzím od ostatních zákazníků. Online platformy jako Google Maps nebo Zomato vám poskytnou cenné informace o kvalitě jídla, obsluze a atmosféře daného podniku. Nezapomeňte, že cena není vždy zárukou kvality. I v nenápadných bistrech a stáncích s jídlem můžete narazit na vynikající bunč za příznivou cenu.

bunč restaurace

Bunč versus hamburger: Srovnání

Bunč je tradiční český pokrm, který se v posledních letech těší velké oblibě. Restaurace bunč se specializují na tento pokrm a nabízejí ho v mnoha variantách. Hamburger je naopak americký pokrm, který je v Česku také velmi populární. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Základní rozdíl je v pečivu. Bunč se podává v žemli s dírou uprostřed, která se plní různými ingrediencemi. Hamburger se podává v housce, která je rozkrojená napůl. Další rozdíl je v náplni. Bunč se obvykle plní masem, zelím, cibulí a omáčkou. Hamburger se plní masem, sýrem, zeleninou a omáčkou.

Chuťově se bunč a hamburger liší. Bunč má výraznější chuť díky koření, které se do něj přidává. Hamburger má jemnější chuť. Volba mezi bunčem a hamburgerem je otázkou osobní preference. Oba pokrmy jsou chutné a syté.

Restaurace bunč se v posledních letech staly velmi populární. Nabízejí širokou škálu bunčů s různými náplněmi. Mnohé restaurace bunč se zaměřují na tradiční české recepty, zatímco jiné experimentují s moderními variacemi. Restaurace s hamburgery jsou v Česku také velmi rozšířené. Nabízejí hamburgery s hovězím, vepřovým, kuřecím masem a vegetariánské hamburgery.

Vegetariánské a veganské varianty

Většina bun cha restaurací si uvědomuje rostoucí popularitu vegetariánství a veganství a přizpůsobuje tomu svá menu. Najdete zde varianty bez masa, které si v ničem nezadají s klasickými bun cha. Místo vepřového masa se používají tofu, marinované tempehu nebo veganské karbanátky. Zeleninová složka bývá v těchto variantách ještě bohatší, často s přídavkem hub, tofu sýru nebo smažené cibulky. Pokud jde o omáčku nuoc cham, ta je ve své podstatě veganská, ale vždy je dobré se ujistit, že v ní není použita rybí omáčka. Některé restaurace dokonce nabízejí i veganské verze rybí omáčky, čímž uspokojí i ty nejnáročnější vegany. Ať už jste vegetarián, vegan nebo jen hledáte lehčí variantu, bun cha restaurace vám mají co nabídnout.

bunč restaurace

Bunč jako symbol pouličního jídla

Bunč se v posledních letech stal fenoménem pouličního jídla a jeho popularita stále roste. Restaurace bunč a restaurace specializující se na bunč vyrůstají jako houby po dešti a lákají zákazníky na lahodné a syté pokrmy. Co ale dělá z bunče takový hit?

Především je to jeho jednoduchost. Bunč je v podstatě jen napařená žemle plněná různými druhy masa, zeleniny a omáček. Právě tato jednoduchost ale umožňuje nekonečné množství variací a kombinací, takže si na své přijde opravdu každý.

Dalším důvodem jeho obliby je fakt, že bunč je jídlo rychlé a praktické. Snadno se jí i na ulici a nezabere moc času. To z něj dělá ideální oběd pro zaneprázdněné lidi, kteří nemají čas na dlouhé vysedávání v restauracích.

V neposlední řadě hraje roli i cena. Bunč je relativně levné jídlo, což je v dnešní době, kdy ceny potravin neustále rostou, velkou výhodou.

Restaurace bunč a restaurace specializující se na bunč se tak staly oblíbeným místem setkávání lidí všech věkových kategorií a společenských vrstev.

Zajímavosti a fakta o bunčích

Bunč restaurace a restaurace bunč jsou fenoménem, který v posledních letech zaplavil Českou republiku. Ale co vlastně dělá bunč tak výjimečným? Tajemství tkví v jednoduchosti a zároveň variabilitě. Chléb, používaný na bunč, je lehký a nadýchaný, s křupavou kůrkou, která perfektně ladí s rozmanitými náplněmi. Od klasiky s trhaným vepřovým masem, přes vegetariánské varianty se sýrem halloumi až po sladké verze s nutellou a ovocem, bunč uspokojí chuťové pohárky každého.

Fenomén bunče se neomezuje pouze na Českou republiku. Jeho původ bychom našli v Asii, kde se těší obrovské popularitě. Do Česka se tento trend dostal teprve nedávno, ale rychle si získal srdce (a žaludky) mnoha Čechů. Restaurace bunč vynikají nejen svou nabídkou, ale i moderním a stylovým prostředím, které láká k posezení s přáteli i rodinou.

Budoucnost bunčů v gastronomii

Bunč je v České republice stále oblíbenější a restaurace s bunčem v nabídce se těší velkému zájmu. Budoucnost bunčů v gastronomii proto vypadá velmi slibně.

Stále více lidí objevuje rozmanitost a chuťové možnosti, které bunč nabízí. Od klasiky s trhaným vepřovým masem, přes vegetariánské a veganské varianty až po moderní pojetí s netradičními ingrediencemi, bunč si dokáže najít cestu k nejrůznějším chutím.

Restaurace se předhánějí v kreativitě a nabízejí originální kombinace, které lákají k ochutnání. Zákazníci oceňují nejen chuť, ale i rychlost a jednoduchost tohoto pokrmu. Bunč je ideální volbou pro rychlý oběd, večeři s přáteli nebo svačinu s sebou.

bunč restaurace

Vzhledem k rostoucí popularitě bunčů lze očekávat, že se tento trend v české gastronomii udrží i v budoucnu. Restaurace se budou snažit dále inovovat a přicházet s novými variacemi, aby uspokojily rostoucí poptávku.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: FilipSykora

Tagy: bunč restaurace | restaurace bunč