Domácí okenice svépomocí: Kompletní návod krok za krokem
- Výběr vhodného materiálu na okenice
- Změření rozměrů oken a nákres plánu
- Nařezání prken na požadované rozměry
- Příprava pantů a kování
- Sestavení rámové konstrukce okenic
- Připevnění výplňových prken k rámu
- Broušení a úprava povrchu okenic
- Nátěr nebo impregnace proti povětrnostním vlivům
- Montáž pantů na rám okna
- Instalace okenic a seřízení zavírání
Výběr vhodného materiálu na okenice
Pro výrobu okenic je naprosto zásadní zvolit správný materiál, který zajistí jejich dlouhou životnost a funkčnost. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu okenic je kvalitní masivní dřevo. Mezi osvědčené druhy dřeva patří především smrk, borovice a modřín, přičemž každý z těchto materiálů má své specifické vlastnosti. Smrkové dřevo je cenově dostupné a poměrně lehké, což usnadňuje manipulaci s okenicemi. Borové dřevo vyniká svojí odolností proti povětrnostním vlivům a přirozenou ochranou proti škůdcům díky obsahu pryskyřice. Modřínové dřevo je sice dražší, ale vyznačuje se mimořádnou trvanlivostí a přirozenou odolností proti vlhkosti.
Při výběru dřeva je důležité dbát na jeho kvalitu a vyzrálost. Dřevo by mělo být dostatečně vyschlé, ideálně s vlhkostí kolem 12-15 procent, aby se předešlo pozdějším deformacím. Důležitým faktorem je také hustota letokruhů - čím jsou hustější, tím je dřevo kvalitnější a odolnější. Pro venkovní použití je nezbytné vybírat dřevo bez velkých suků a prasklin, které by mohly způsobit problémy při zpracování a snížit životnost okenic.
V současné době se na trhu objevují i alternativní materiály jako například kompozitní materiály nebo PVC. Tyto moderní materiály nabízejí výhodu minimální údržby a vysoké odolnosti proti povětrnostním vlivům. Nicméně, z estetického hlediska většinou nedosahují takové autenticity jako tradiční dřevěné okenice. Kompozitní materiály jsou směsí dřevěných vláken a polymeru, což jim dodává dobrou stabilitu a odolnost proti vlhkosti.
Pro historické objekty nebo rekonstrukce starších domů je vhodné volit tradiční materiály, které odpovídají původnímu charakteru stavby. V těchto případech je často nejlepší volbou dubové nebo modřínové dřevo, které se osvědčilo svojí trvanlivostí po staletí. Tyto druhy dřeva sice představují vyšší počáteční investici, ale jejich životnost může při správné údržbě dosahovat několika desetiletí.
Nesmíme zapomenout ani na povrchovou úpravu materiálu. Pro dřevěné okenice je nezbytné použít kvalitní impregnaci a nátěry, které ochrání dřevo před vlhkostí, UV zářením a biologickými škůdci. Moderní nátěrové systémy dokáží výrazně prodloužit životnost dřevěných okenic a zároveň zachovat jejich přirozený vzhled. Při výběru nátěru je důležité zvolit typ, který je určený pro venkovní použití a je dostatečně pružný, aby se přizpůsobil přirozenému pohybu dřeva v různých klimatických podmínkách.
Při rozhodování o materiálu je také důležité vzít v úvahu místní klimatické podmínky. V oblastech s vysokou vlhkostí nebo velkými teplotními výkyvy je třeba volit materiály s vyšší odolností proti těmto vlivům. Stejně tak v přímořských oblastech je nutné počítat se zvýšenou zátěží solí ve vzduchu a vybrat odpovídající materiál a povrchovou úpravu.
Změření rozměrů oken a nákres plánu
Před samotnou výrobou okenic je naprosto zásadní provést přesné změření rozměrů oken. Tento krok nelze podcenit, protože i malá nepřesnost může způsobit, že okenice nebudou správně doléhat nebo se nebudou dát správně zavírat. Začněte tím, že si připravíte metr, tužku a papír na zaznamenání všech potřebných rozměrů. Nejprve změřte celkovou výšku a šířku okenního rámu, a to včetně případných ozdobných prvků či lišt. Měření provádějte na několika místech, protože starší okna mohou být mírně zkřivená nebo nepravidelná.
Pro vytvoření přesného nákresu je důležité zaznamenat také hloubku okenního rámu a prostor kolem okna, kde budou umístěny panty. Nezapomeňte změřit vzdálenost od rámu okna ke zdi, abyste měli jistotu, že se okenice budou moci volně otáčet. Při plánování myslete i na to, že okenice by měly v zavřeném stavu mírně přesahovat okenní rám, obvykle o 2-3 centimetry na každé straně, aby bylo zajištěno dokonalé zakrytí.
Detailní nákres plánu by měl obsahovat nejen základní rozměry, ale také umístění všech konstrukčních prvků. Zakreslěte si pozice pantů, které budou typicky umístěny ve třetinách výšky okenice pro optimální rozložení váhy. U větších okenic může být nutné použít tři panty pro lepší stabilitu. Do nákresu zaznamenejte také plánované umístění příček a výplní, pokud je hodláte použít.
Při plánování designu okenic zvažte také způsob jejich zajištění v zavřené poloze. Nakreslete si umístění zástrčí, západek nebo jiných uzavíracích mechanismů. Důležité je také naplánovat případné větrací otvory nebo nastavitelné lamely, pokud je chcete do okenic zakomponovat. Všechny tyto prvky musí být zakresleny v přesných pozicích.
Pro usnadnění pozdější práce si vytvořte seznam všech potřebných materiálů a spojovacích prvků. Na základě rozměrů vypočítejte přesné množství dřeva, které budete potřebovat, a připočtěte asi 10% navíc pro případné chyby nebo úpravy. Do plánu zahrňte i povrchovou úpravu - typ barvy nebo laku, který budete používat, a vypočítejte potřebnou plochu pro nátěr.
Nakonec je vhodné celý plán ještě jednou překontrolovat a ověřit všechny rozměry přímo na místě. Ujistěte se, že jste nezapomněli na žádný důležitý detail a že vaše měření odpovídá skutečnosti. Dobře připravený plán vám ušetří spoustu času a materiálu během samotné výroby okenic a pomůže předejít případným komplikacím při jejich instalaci.
Nařezání prken na požadované rozměry
Pro výrobu kvalitních okenic je naprosto zásadní správné nařezání prken na přesné rozměry. Nejprve je nutné přesně změřit rozměry oken, pro která budou okenice určeny. K měření používáme kvalitní svinovací metr nebo skládací metr, přičemž každý rozměr měříme raději dvakrát, abychom předešli zbytečným chybám. K výšce okna přidáme z každé strany asi 5-7 centimetrů, což zajistí dostatečné překrytí rámu okna. Šířku okenic volíme tak, aby v zavřeném stavu překrývaly celé okno včetně rámu.
Pro samotné řezání prken je ideální použít kvalitní stolní kotoučovou pilu, která zajistí přesné a rovné řezy. Pokud nemáme k dispozici stolní pilu, můžeme využít i ruční okružní pilu s vodící lištou. V takovém případě je důležité pečlivě označit řezné linie pomocí tesařské tužky a pravítka. Prkna řežeme vždy s určitou rezervou, přibližně o 2-3 milimetry delší, než je konečný rozměr. To nám umožní případné doladění rozměrů při konečném sestavování okenic.
Při práci s masivním dřevem musíme brát v úvahu jeho přirozenou vlhkost a možnost sesychání. Proto je důležité používat dobře vyschlé dřevo s vlhkostí kolem 12-15%. Před řezáním necháme prkna aklimatizovat v prostředí, kde budou okenice instalovány, minimálně po dobu 48 hodin. Tím předejdeme pozdějším deformacím hotových okenic.
Pro výrobu klasických okenic potřebujeme několik typů prken. Základem jsou svislá nosná prkna, která tvoří hlavní plochu okenice. Ta by měla mít tloušťku minimálně 20 milimetrů, ideálně však 24-28 milimetrů. Dále připravíme příčná zpevňující prkna, která budou spojovat svislá prkna. Jejich tloušťka může být o něco menší, obvykle postačí 18-20 milimetrů.
Při řezání je důležité kontrolovat kolmost řezů pomocí velkého truhlářského úhelníku. Každé prkno po nařezání důkladně přeměříme a zkontrolujeme jeho pravoúhlost. Případné drobné odchylky můžeme upravit pomocí hoblíku nebo elektrické brusky. Všechny hrany prken je nutné důkladně obrousit, aby se předešlo třískám a zajistila se bezpečná manipulace s hotovými okenicemi.
Pro spojování prken později využijeme předvrtané otvory, proto si již při řezání můžeme tužkou označit budoucí pozice spojů. Nezapomeneme také na přípravu prken pro instalaci pantů a zajišťovacích mechanismů. V těchto místech je vhodné nechat větší rezervu materiálu pro případné úpravy během montáže. Veškeré nařezané díly průběžně označujeme, aby nedošlo k záměně při sestavování okenic.
Příprava pantů a kování
Pro správnou funkčnost okenic je naprosto zásadní kvalitní kování a panty. Při jejich přípravě musíme být maximálně precizní, protože právě na nich závisí, jak dobře budou okenice fungovat po mnoho let. Nejprve si připravíme závěsné panty, které musí být dostatečně robustní a odolné proti korozi. Ideální je použít žárově pozinkované nebo nerezové panty, které vydrží i v náročných venkovních podmínkách. Pro standardní okenice potřebujeme zpravidla dva až tři panty na každé křídlo, v závislosti na velikosti a váze okenice.
Panty připevňujeme k rámu okna pomocí vrutů nebo šroubů odpovídající délky a průměru. Je důležité předvrtat otvory správné velikosti, aby nedošlo k poškození dřeva. Vzdálenost mezi panty by měla být optimálně rozvržená - horní pant umisťujeme přibližně 15-20 cm od horního okraje okenice, spodní pant stejně tak od spodního okraje. Pokud používáme třetí pant, instalujeme ho přesně doprostřed mezi horní a spodní pant.
Důležitou součástí kování jsou také zástrče a zajišťovací mechanismy. Ty slouží k fixaci okenic v otevřené i zavřené poloze. Pro zavřenou pozici používáme nejčastěji otočné zástrče, které se zasunují do speciálních ok připevněných na rámu okna. Pro zajištění okenic v otevřené poloze je vhodné použít háčky s očky nebo speciální západky, které zabrání samovolnému zavření při poryvu větru.
Při montáži kování musíme dbát na přesnost a pevnost spojů. Všechny komponenty by měly být připevněny kvalitními nerezovými vruty odpovídající velikosti. Před finálním dotažením je vhodné všechny pohyblivé části promazat vhodným mazivem, které zajistí hladký chod a prodlouží životnost kování. Pro venkovní použití se osvědčil například teflonový olej nebo vazelína odolná proti vodě.
Speciální pozornost věnujeme také ochraně proti vloupání. U přízemních oken je vhodné instalovat dodatečné bezpečnostní prvky, jako jsou například uzamykatelné zástrče nebo masivnější zajišťovací mechanismy. Ty by měly být instalovány na vnitřní straně okenic, aby nebyly přístupné zvenčí.
Pro zajištění dlouhé životnosti je třeba všechno kování pravidelně kontrolovat a udržovat. Minimálně dvakrát ročně by se měly všechny pohyblivé části promazat a zkontrolovat dotažení všech šroubů. Případné známky koroze je nutné včas ošetřit a poškozené komponenty vyměnit. Při pravidelné údržbě mohou kvalitně připravené panty a kování sloužit bez problémů několik desetiletí.
Okenice jsou jako křídla domu, chrání ho před bouří a zároveň mu dávají krásu a osobitost
Radmila Horáková
Sestavení rámové konstrukce okenic
Při sestavování rámové konstrukce okenic je naprosto zásadní začít s přesným výběrem kvalitního materiálu. Nejčastěji se používá dubové nebo borovicové dřevo, které vyniká svojí trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním vlivům. Jednotlivé části rámu musí být dokonale opracované a přesně nařezané podle předem připravených rozměrů. Základem je vytvoření pevných spojů v rozích rámu, kde se nejčastěji využívá čepování nebo pero-drážka.
Pro vytvoření stabilní konstrukce je nutné nejprve připravit svislé části rámu, které budou tvořit boční strany okenice. Tyto díly by měly být minimálně o 3-4 centimetry širší než plánovaná šířka výplně. Následně se připraví vodorovné části, které budou tvořit horní a spodní část rámu. Všechny díly je potřeba důkladně obrousit a zkontrolovat jejich pravoúhlost.
Při spojování jednotlivých částí rámu je klíčové použít kvalitní lepidlo určené pro venkovní použití. Spoje je vhodné zajistit také dřevěnými kolíky nebo vruty, které zajistí maximální pevnost konstrukce. Před samotným lepením je důležité provést zkušební sestavení nasucho, abychom se ujistili, že všechny části do sebe perfektně zapadají.
Do připraveného rámu je následně potřeba vyfrézovat drážky pro budoucí výplň okenice. Tyto drážky by měly mít hloubku přibližně 10-12 milimetrů a šířku odpovídající tloušťce zvolené výplně. Při frézování drážek je nutné pracovat velmi přesně, aby později nedocházelo k problémům při vkládání výplně.
Důležitým krokem je také příprava pantové části okenice. Na boční stranu rámu se musí přesně vyměřit a připravit místa pro uchycení pantů. Panty by měly být dostatečně robustní a vyrobené z kvalitního kovu odolného proti korozi. Jejich umístění musí zajišťovat plynulý pohyb okenice a zároveň její stabilitu v otevřené i zavřené poloze.
Po kompletním sestavení rámu je nezbytné provést důkladnou povrchovou úpravu. Nejprve se celá konstrukce důkladně přebrousí jemným brusným papírem, aby se odstranily všechny nerovnosti a případné přebytky lepidla. Následuje aplikace základního nátěru, který chrání dřevo před vlhkostí a houbami. Po zaschnutí základního nátěru se aplikují minimálně dvě vrstvy vrchního nátěru, který by měl být určený pro venkovní použití a odolný proti UV záření.
V závěrečné fázi je potřeba zkontrolovat funkčnost všech spojů a případně dotáhnout nebo upravit panty. Hotová rámová konstrukce by měla být perfektně pravoúhlá a stabilní, bez jakýchkoliv vůlí nebo nestabilních částí. Před konečnou montáží okenice na rám okna je vhodné nechat konstrukci několik dní vyzrát, aby došlo k dokonalému zaschnutí všech nátěrů a stabilizaci dřeva.
Připevnění výplňových prken k rámu
Výplňová prkna jsou klíčovým prvkem při výrobě okenic a jejich správné připevnění k rámu je naprosto zásadní pro celkovou funkčnost a vzhled. Nejprve je potřeba všechna prkna důkladně připravit - to znamená jejich přesné nařezání na požadovanou délku s přihlédnutím k rozměrům rámu. Před samotným připevňováním musí být prkna dokonale vysušená, aby nedocházelo k pozdějším deformacím a vzniku mezer mezi jednotlivými díly.
Pro spojení prken s rámem používáme kvalitní vruty do dřeva, ideálně z nerezové oceli, které zajistí dlouhou životnost spoje i v nepříznivých venkovních podmínkách. Doporučená délka vrutů je minimálně 50 mm, přičemž průměr volíme podle tloušťky používaných prken, obvykle 4-5 mm. Každé prkno připevňujeme minimálně dvěma vruty na každé straně rámu, aby bylo zajištěno pevné spojení a nedocházelo k případnému kroucení prken.
Před samotným šroubováním je nezbytné předvrtat otvory pro vruty. Průměr předvrtání by měl být o něco menší než průměr vrutu, aby došlo k pevnému spojení. Předvrtání je důležité zejména u tvrdších druhů dřeva, kde by mohlo dojít k prasknutí prkna při přímém šroubování. Otvory by měly být zahloubeny, aby hlavičky vrutů nezůstávaly vystouplé nad povrchem dřeva.
Při montáži postupujeme systematicky od jedné strany ke druhé, přičemž kontrolujeme pravé úhly a rovnoběžnost prken. Mezi jednotlivými prkny ponecháváme malou dilatační mezeru (přibližně 2-3 mm), která umožní dřevu přirozeně pracovat v závislosti na změnách vlhkosti a teploty. Tato mezera je zvláště důležitá u okenic vystavených přímému působení povětrnostních vlivů.
Pro zajištění maximální životnosti je vhodné všechny spoje před finálním dotažením vrutů ošetřit vhodným tmelem nebo silikonem, který zabrání pronikání vlhkosti do spojů. Po kompletním připevnění všech prken důkladně zkontrolujeme pevnost všech spojů a případně dotáhneme uvolněné vruty. Následně celou plochu okenic přebrousíme jemným brusným papírem, abychom odstranili případné nerovnosti a připravili povrch pro finální povrchovou úpravu.
Závěrečným krokem je důkladná povrchová úprava celé okenice, včetně všech spojů a hran. Používáme kvalitní venkovní lazuru nebo barvu s UV ochranou, kterou aplikujeme minimálně ve třech vrstvách. První vrstvu necháme důkladně zaschnout, poté povrch lehce přebrousíme a naneseme další vrstvy. Tímto způsobem dosáhneme nejen atraktivního vzhledu, ale především dlouhodobé ochrany dřeva před povětrnostními vlivy.
Broušení a úprava povrchu okenic
Po sestavení okenic je nezbytné věnovat náležitou pozornost úpravě jejich povrchu, která zajistí nejen estetický vzhled, ale především dlouhou životnost. Broušení představuje naprosto klíčovou fázi výroby okenic, kterou rozhodně není radno podcenit nebo uspěchat. Začínáme hrubším brusným papírem se zrnitostí 80, kterým odstraníme největší nerovnosti a případné výstupky na dřevě. Postupně přecházíme na jemnější brusné papíry, ideálně přes zrnitost 120 až k velmi jemnému papíru se zrnitostí 180 nebo dokonce 220.
Při broušení je důležité postupovat systematicky a věnovat zvýšenou pozornost především hranám lamel a spojům, kde často vznikají ostré hrany nebo drobné třísky. Broušení provádíme vždy ve směru vláken dřeva, nikdy ne proti nim, abychom předešli vzniku nevzhledných škrábanců. Zvláštní péči věnujeme místům, kde jsou okenice spojené panty - zde musíme zajistit dokonale hladký povrch, který nebude zachytávat vlhkost.
Po dokončení hrubého broušení je nezbytné celý povrch okenic důkladně očistit od brusného prachu. Nejvhodnější je použít vysavač s kartáčovým nástavcem a následně povrch otřít mírně navlhčeným hadříkem. Po úplném vyschnutí následuje finální jemné přebroušení, které připraví povrch pro následnou povrchovou úpravu.
V případě, že na okenicích objevíme drobné praskliny nebo spáry, je nutné je vytmelit kvalitním dřevěným tmelem v odpovídajícím odstínu. Tmel nanášíme špachtlí a po zaschnutí místo znovu přebrousíme do hladka. U hlubších prasklin může být potřeba tmelení opakovat, protože tmel má tendenci při schnutí mírně klesat.
Důležitým krokem je také zaoblení všech ostrých hran, které by mohly být nebezpečné při manipulaci s okenicemi. Toto zaoblení provádíme jemným brusným papírem nebo speciální brusnou houbičkou. Současně tím předcházíme budoucímu odlupování nátěru, který na ostrých hranách drží hůře.
Po dokončení broušení je vhodné provést důkladnou kontrolu celého povrchu okenic. Přejedeme dlaní po všech plochách a hranách, abychom odhalili případné přehlédnuté nerovnosti nebo drsná místa. Kvalitně připravený povrch je základem pro perfektní výsledek povrchové úpravy, ať už se rozhodneme pro jakýkoliv typ nátěru nebo lazury. Dobře obroušené dřevo také lépe přijímá impregnaci, která je nezbytná pro ochranu před povětrnostními vlivy a škůdci.
Závěrečným krokem před započetím povrchové úpravy je odstranění veškerého zbývajícího prachu pomocí čistého, suchého štětce nebo stlačeného vzduchu. Takto připravené okenice jsou nyní připraveny na aplikaci vámi zvolené povrchové úpravy, která zajistí jejich dlouhou životnost a krásný vzhled.
Nátěr nebo impregnace proti povětrnostním vlivům
Pro zajištění dlouhé životnosti dřevěných okenic je naprosto zásadní jejich důkladná povrchová úprava. Dřevo musí být před aplikací jakéhokoliv nátěru nebo impregnace zcela suché a důkladně obroušené. Nejprve je vhodné aplikovat základní penetrační nátěr, který pronikne hluboko do struktury dřeva a vytvoří ochrannou bariéru proti vlhkosti. Tento první krok je klíčový pro celkovou odolnost okenic proti povětrnostním vlivům.
Typ okenice | Materiál | Orientační cena materiálu | Náročnost výroby |
---|---|---|---|
Dřevěná lamelová | Smrkové dřevo | 800-1200 Kč/m² | Střední |
Plná dřevěná | Borovicové dřevo | 600-900 Kč/m² | Nízká |
Rámová s výplní | Dřevo + překližka | 900-1400 Kč/m² | Vysoká |
Po zaschnutí penetrace přichází na řadu samotný ochranný nátěr. Pro venkovní okenice je nejvhodnější použít speciální lazuru nebo barvu určenou pro venkovní použití s UV filtrem. Tyto nátěry obsahují složky, které chrání dřevo před škodlivými účinky slunečního záření a zabraňují jeho předčasnému stárnutí a šednutí. Důležité je nanést minimálně dvě až tři vrstvy nátěru, přičemž každá vrstva musí být před aplikací další zcela zaschlá. Mezi jednotlivými vrstvami je vhodné povrch lehce přebrousit jemným smirkovým papírem.
V případě preference přírodního vzhledu dřeva lze zvolit bezbarvou impregnaci, která zachová původní kresbu a strukturu dřeva. Je však třeba počítat s tím, že bezbarvá ochrana vyžaduje častější obnovu než pigmentované nátěry. Pigmenty v barvách totiž poskytují dodatečnou ochranu před UV zářením. Pro maximální ochranu okenic je doporučeno používat kvalitní olejové nebo alkydové nátěry, které vytvoří elastický film odolný vůči změnám teplot a vlhkosti.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat spojům a hranám okenic, kde nejčastěji dochází k pronikání vlhkosti. Tyto části by měly být ošetřeny extra důkladně, případně lze použít speciální těsnící přípravky pro dřevěné spoje. Důležité je také nezapomenout na ošetření kovových prvků, jako jsou panty a zajišťovací mechanismy. Ty by měly být ošetřeny antikorozním nátěrem, aby nedocházelo k jejich rezavění a následnému poškození dřeva.
Pravidelná údržba a kontrola stavu nátěru je nezbytná pro dlouhou životnost okenic. Obecně se doporučuje obnovit ochranný nátěr každé 2-3 roky, v závislosti na expozici okenic povětrnostním vlivům. Severní strana domu obvykle vyžaduje méně častou údržbu než jižní, která je více vystavena slunečnímu záření. Při obnově nátěru není vždy nutné odstranit všechny předchozí vrstvy, často stačí povrch očistit, lehce přebrousit a nanést novou vrstvu ochranného nátěru. Pravidelná péče o povrchovou úpravu okenic významně prodlužuje jejich životnost a zachovává jejich estetickou hodnotu.
Montáž pantů na rám okna
Správná montáž pantů na rám okna je klíčovým krokem při výrobě okenic, který významně ovlivní jejich funkčnost a životnost. Před samotnou instalací pantů je nezbytné přesně zaměřit jejich umístění a označit si pozice na rámu okna i na okenici. Nejprve si připravíme všechny potřebné komponenty - panty, vruty nebo šrouby odpovídající velikosti a typu materiálu, vrtačku s vhodnými vrtáky a šroubovák.
Pro dřevěná okna doporučujeme použít masivní závěsy z pozinkované oceli nebo nerezové panty, které odolají povětrnostním vlivům. Standardně se používají dva až tři panty na jednu okenici, v závislosti na její velikosti a hmotnosti. U menších okenic do výšky 1 metru postačí dva panty, větší okenice by měly být zavěšeny na třech pantech pro zajištění optimální stability a rozložení váhy.
Při montáži nejprve označíme středy pantů na rámu okna. Horní pant by měl být umístěn přibližně 15-20 cm od horního okraje rámu, spodní pant stejnou vzdálenost od spodního okraje. Pokud instalujeme tři panty, prostřední umístíme přesně doprostřed mezi horní a spodní pant. Je důležité, aby všechny panty byly v dokonale svislé linii, jinak by mohlo docházet k zadrhávání okenic při otevírání a zavírání.
Před vrtáním otvorů pro šrouby je vhodné použít důlčík pro přesné označení bodů vrtání. Pro dřevěné rámy předvrtáme otvory vrtákem o průměru mírně menším, než je průměr šroubů, abychom předešli praskání dřeva. Při montáži pantů na plastová nebo hliníková okna je nutné použít speciální kotevní prvky určené pro daný typ materiálu.
Samotné panty připevňujeme postupně, začínáme vždy od horního. Je důležité zajistit, aby byly panty perfektně vyrovnané a pevně přišroubované. Mezi rám okna a pant vložíme podložky odpovídající tloušťky, které zajistí správnou mezeru pro bezproblémové otevírání okenice. Všechny šrouby musí být dotaženy rovnoměrně a s citem, aby nedošlo k deformaci pantů nebo poškození materiálu.
Po instalaci pantů na rám okna přistoupíme k připevnění protikusů na okenici. Zde je klíčové přesné zaměření, aby okenice po zavěšení perfektně dosedala a byla v rovině s rámem okna. Doporučuje se nejprve připevnit protikusy pantů na okenici volněji, zavěsit okenici a zkontrolovat její pozici. Teprve po ověření správné polohy dotáhneme všechny šrouby napevno.
Na závěr montáže provedeme důkladné promazání všech pohyblivých částí pantů kvalitním mazivem, které zajistí jejich hladký chod a prodlouží životnost. Pravidelná údržba a kontrola dotažení všech šroubů by měla být prováděna minimálně jednou ročně, ideálně před začátkem zimní sezóny.
Instalace okenic a seřízení zavírání
Po dokončení výroby okenic přichází důležitá fáze jejich správné instalace a seřízení. Montáž okenic začíná připevněním pantů na rám okna, přičemž je naprosto zásadní přesné zaměření jejich pozice. Panty musí být umístěny tak, aby okenice při zavření dokonale přiléhaly k rámu okna a nevznikaly mezi nimi mezery. Doporučuje se nejprve nanést tužkou značky pro předvrtání otvorů a následně použít vodováhu pro kontrolu svislé roviny.
Pro správnou funkčnost okenic je nezbytné věnovat pozornost výběru kvalitních pantů. Ideální jsou masivní závěsy z pozinkované oceli nebo nerezové oceli, které odolají povětrnostním vlivům a zajistí dlouhou životnost. Při montáži pantů je třeba použít odpovídající vruty nebo šrouby, které poskytnou dostatečnou nosnost pro váhu okenice. V případě těžších dřevěných okenic se doporučuje použít minimálně tři panty na každou okenici.
Seřízení zavírání představuje další klíčový krok. Správně seřízené okenice by měly jít lehce otevírat i zavírat a v zavřené poloze pevně držet. K tomu slouží různé typy zástrčí a západek. Moderní systémy nabízejí možnost jemného doladění pomocí stavitelných pantů, které umožňují upravit pozici okenice ve všech směrech. Při montáži zástrčí je důležité zajistit, aby byly v takové výšce, která umožní pohodlnou manipulaci.
Velmi důležitým aspektem je také instalace zarážek, které zabraňují nekontrolovanému pohybu okenic ve větru. Zarážky se montují jak v otevřené, tak v zavřené poloze. V otevřené poloze chrání okenice před nárazem do fasády domu, v zavřené poloze zajišťují jejich stabilní polohu. Pro větší bezpečnost lze instalovat také pojistné řetízky nebo táhla, které umožňují bezpečné otevírání i při silném větru.
Při seřizování je nutné myslet i na těsnění mezi okenicí a rámem okna. Moderní těsnící profily z EPDM gumy nebo silikonu zajišťují dokonalé přilnutí a zabraňují pronikání světla a průvanu. Těsnění se lepí nebo vkládá do předem připravených drážek v okenici a musí být instalováno po celém obvodu. V případě dřevěných okenic je vhodné před instalací těsnění provést finální povrchovou úpravu nátěrem nebo lazurou.
Pro dlouhodobou funkčnost je nezbytná pravidelná údržba. Panty a všechny pohyblivé části by měly být pravidelně promazávány kvalitním mazivem. Doporučuje se kontrolovat dotažení všech šroubů a vrutů minimálně dvakrát ročně, stejně jako stav těsnění a povrchové úpravy. Případné nedostatky je třeba ihned řešit, aby se předešlo větším problémům v budoucnu. Správně nainstalované a seřízené okenice mohou sloužit desítky let a poskytovat účinnou ochranu před povětrnostními vlivy i nežádoucími pohledy zvenčí.
Publikováno: 22. 04. 2025
Kategorie: domov