CZ VIGNETA: Vše, co potřebujete vědět před cestou.

Cz Vignette

Co je to dálniční známka

Dálniční známka pro Českou republiku je v podstatě poplatek za užívání vybraných úseků dálnic a rychlostních sil v České republice. Bez platné dálniční známky riskujete pokutu, pokud jedete po úseku označeném dopravní značkou „Zpoplatněná komunikace“. Známku si můžete pořídit v elektronické podobě, což je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob. Elektronická dálniční známka je vázána na registrační značku vašeho vozidla a její platnost si můžete snadno zkontrolovat online. Fyzickou dálniční známku si můžete koupit na vybraných čerpacích stanicích a dalších prodejních místech. Tato známka se lepí na čelní sklo vozidla. Nezapomeňte, že platnost dálniční známky je časově omezená a existují tři druhy: 10denní, měsíční a roční. Před cestou si proto zkontrolujte platnost vaší známky a v případě potřeby si zakupte novou.

Kde koupit známku

Dálniční známku, bez které se neobejdete při cestě po českých dálnicích, lze pořídit na mnoha místech. Nejtradičnějším řešením jsou čerpací stanice, a to jak ty velké řetězce, tak i menší pumpy. Známku obvykle seženete přímo u pokladny. Další možností je nákup na pobočkách České pošty, kde vám s nákupem i nalepením rádi poradí. Pokud dáváte přednost online nákupu, i to je možné. Elektronickou dálniční známku pořídíte na webových stránkách Státní fond dopravní infrastruktury nebo u vybraných prodejců. Nezapomeňte, že je důležité mít platnou dálniční známku, abyste se vyhnuli pokutě.

Cena a platnost známek

Dálniční známky pro Českou republiku se dělí do tří kategorií podle doby platnosti: 10denní, měsíční a roční. Cena dálniční známky se liší v závislosti na kategorii vozidla a délce platnosti. Pro osobní automobily do 3,5 tuny činí cena desetidenní známky 310 Kč, měsíční známky 440 Kč a roční známky 1 500 Kč. Pro motocykly jsou ceny o něco nižší. Platnost dálniční známky začíná dnem, který si sami zvolíte při jejím nákupu. Je důležité si uvědomit, že dálniční známka je vázána na konkrétní vozidlo a její platnost se neprodlužuje ani nepřevádí na jiné vozidlo. Při jízdě po dálnici bez platné dálniční známky vám hrozí pokuta. Dálniční známky lze zakoupit na mnoha místech, včetně čerpacích stanic, poboček České pošty a online.

Srovnání dálničních známek pro Českou republiku
Typ známky Platnost Cena (Kč)
10denní 10 po sobě jdoucích dní 310
Měsíční 1 měsíc od data vystavení 440
Roční 14 měsíců (od prosince předchozího roku do ledna roku následujícího) 1500

Elektronická vs. papírová známka

V posledních letech se rozmohl trend elektronických dálničních známek, a tak se i v České republice setkáváme s možností volby mezi klasickou papírovou a moderní elektronickou variantou. Obě možnosti slouží ke splnění stejné povinnosti, a to k uhrazení poplatku za užívání vybraných úseků dálnic a silnic pro motorová vozidla do 3,5 tuny. Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu pořízení a evidování známky. Zatímco papírovou známku je nutné nalepit na čelní sklo vozidla, elektronická varianta je vázána na registrační značku a je vedena v centrálním elektronickém systému. To přináší uživatelům elektronické známky několik výhod, mezi které patří především pohodlí nákupu online z počítače či mobilního telefonu bez nutnosti kamkoliv chodit či lepit známku na sklo. Navíc odpadá riziko ztráty či poškození známky, jelikož všechny údaje jsou bezpečně uloženy v systému. Na druhou stranu, papírová známka může být pro některé řidiče stále atraktivní díky své hmatatelnosti a možnosti zakoupení na mnoha místech, jako jsou čerpací stanice či pobočky České pošty.

Pokuta za jízdu bez známky

Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může vyústit v nemilé překvapení v podobě pokuty. Kontroly probíhají pravidelně a to jak na dálnicích, tak i na vybraných úsecích silnic první třídy, které jsou zpoplatněny. Neznalost zákona neomlouvá a pokuty za jízdu bez dálniční známky nejsou zanedbatelné. Řidiči motorových vozidel do 3,5 tuny a autobusů do 3,5 tuny riskují pokutu až do výše 20 000 Kč, pokud je jejich vozidlo přistiženo bez platné dálniční známky. Je proto důležité se ujistit, že máte platnou dálniční známku, a to ještě před vjezdem na zpoplatněný úsek. Dálniční známky lze zakoupit na mnoha místech, včetně čerpacích stanic, poboček České pošty a online. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost vaší stávající známky a včas si pořídit novou, abyste se vyhnuli nepříjemnému setkání s policií a vysoké pokutě.

Výjimky z povinnosti mít známku

Zpoplatněné úseky dálnic v České republice neplatí pro všechny. Existuje několik výjimek, kdy nemusíte mít dálniční známku. Mezi ně patří vozidla záchranného systému jako jsou sanitky, hasičské vozy nebo policejní auta. Dále se povinnost nevztahuje na vozidla přepravující osoby těžce postižené s průkazem ZTP/P a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace s průkazem ZTP, pokud řídí vozidlo sami nebo jsou přepravovány. Výjimku mají i historická vozidla s přidělenou historickou registrační značkou. Vozidla s výhradně elektrickým pohonem jsou od dálničních poplatků osvobozena, ovšem musí mít speciální registrační značku s písmeny EL. Je důležité si uvědomit, že i když vaše vozidlo spadá do některé z výjimek, je nutné mít s sebou relevantní doklady prokazující nárok na osvobození od poplatku. V opačném případě vám hrozí pokuta.

Dálniční síť v České republice

Česká republika se může pochlubit poměrně hustou a moderní dálniční sítí, která se neustále rozrůstá. Pro řidiče osobních automobilů a motocyklů je však její používání zpoplatněno formou dálniční známky, lidově nazývané "dálniční známka". Tato známka, oficiálně "časové kupón", opravňuje k jízdě po všech dálnicích a vybraných rychlostních silnicích v České republice. Zakoupit si ji musí všichni řidiči motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny (s výjimkou motocyklů), a to i v případě, že jsou registrováni v zahraničí. Dálniční známky jsou k dispozici ve třech variantách - 10denní, měsíční a roční. Výběr správné varianty závisí na délce a četnosti vašich plánovaných cest po českých dálnicích. Zakoupit je můžete na vybraných čerpacích stanicích, pobočkách České pošty a online. Nezapomeňte, že jízda po dálnici bez platné dálniční známky je považována za přestupek a hrozí za ni pokuta.

Dálniční známka, malý kousek papíru, který otevírá brány do celé České republiky. Symbol svobody pohybu a zároveň připomínka, že i svoboda něco stojí.

Anežka Nováková

Tipy pro nákup a použití známky

Před nákupem dálniční známky si zkontrolujte, zda ji skutečně potřebujete. Pro některé úseky dálnic a silnic první třídy se poplatky nevybírají. Známku kupujte pouze z oficiálních zdrojů, jako jsou čerpací stanice, pobočky České pošty nebo webové stránky eDalnice.cz. Vyhnete se tak riziku padělků a zbytečným komplikacím. Při nákupu online si pečlivě zkontrolujte SPZ a datum platnosti, abyste předešli případným pokutám. Dálniční známka je nepřenosná, proto ji nelze použít na jiném vozidle, než pro které byla vydána. Známku nalepte na čelní sklo zevnitř vozidla vpravo dole nebo za zpětným zrcátkem. Dodržujte pokyny pro nalepení uvedené na známce. V případě elektronické dálniční známky si uschovejte potvrzení o zaplacení.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: doprava