Bulgur: Tajemství orientální kuchyně odhaleno

Co Je Bulgur

Bulgur: Předvařená drcená pšenice

Bulgur je vlastně předvařená, usušená a nadrcená pšenice. Díky předvaření se rychle připravuje a je lehce stravitelný. Má jemně oříškovou chuť a hodí se do slaných i sladkých jídel.

Bulgur je výborným zdrojem vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Obsahuje také vitamíny skupiny B, železo a hořčík. Je přirozeně bezlepkový, ale může obsahovat stopy lepku, pokud se zpracovává v provozech, kde se zpracovává i pšenice.

Připravíte ho snadno - stačí ho zalít horkou vodou nebo vývarem a nechat asi 15 minut nabobtnat. Použít ho můžete do salátů, polévek, jako přílohu k masu nebo do zeleninových směsí.

Původ a historie bulguru

Bulgur, prastará obilovina s historií sahající tisíce let zpět, pochází z oblasti Blízkého východu. Již staří Babyloňané, Asyřané a Egypťané si pochutnávali na této výživné potravině. V hrobkách faraonů se našly důkazy o tom, že bulgur byl součástí jejich jídelníčku. Díky své trvanlivosti a snadné přípravě se bulgur rychle rozšířil do celého Středomoří a stal se oblíbenou součástí kuchyně v zemích jako Řecko, Turecko a Indie. V průběhu staletí si bulgur udržel své místo na stole a dnes zažívá renesanci jako zdravá a chutná alternativa k rýži či kuskusu.

Nutriční hodnoty a benefity

---

Jíst zdravě je důležité a ovoce a zelenina by měly být základem vašeho jídelníčku. Jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby správně fungovalo. Například vitamín C v pomerančích podporuje imunitu, zatímco vláknina v jablkách pomáhá trávení. Nezapomínejte na listovou zeleninu, jako je špenát, která je bohatá na železo. Ať už si dáte mrkev, banán nebo hrst borůvek, ovoce a zelenina jsou chutným a zdravým způsobem, jak dodat tělu potřebné živiny.

Využití bulguru v kuchyni

Bulgur je vlastně předvařená a pak usušená pšenice, díky čemuž se velmi snadno a rychle připravuje. Stačí ho zalít horkou vodou a nechat nabobtnat. Jeho lehce oříšková chuť se hodí do sladkých i slaných pokrmů. Skvěle si rozumí se zeleninou, luštěninami, masem i rybami.

Využijete ho jako základ salátů, příloh, polévek, karbanátků, nádivek nebo dezertů. Oblíbený je bulgur pilaf, turecký pokrm z bulguru, zeleniny a bylinek. Bulgur je také zdravou alternativou rýže nebo kuskusu. Obsahuje vlákninu, vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík, železo a mangan.

Tipy na přípravu bulguru

Bulgur se vaří podobně jako rýže, ale obvykle rychleji. Pro nadýchaný bulgur ho propláchněte studenou vodou a vařte v poměru 1 díl bulguru ku 2 dílům vody po dobu 7-10 minut. Pro krémovější konzistenci použijte více vody a vařte déle. Bulgur můžete také zalít vroucí vodou a nechat pod pokličkou nabobtnat asi 30 minut. Skvěle se hodí do salátů, jako příloha k masu i do vegetariánských jídel. Experimentujte s bylinkami, kořením a zeleninou a objevte jeho všestrannost!

Recepty s bulgurem

Bulgur je vlastně předvařená tvrdá pšenice, která se pyšní skvělou nutriční hodnotou a rychlou přípravou. Díky neutrální chuti se hodí do sladkých i slaných receptů. Vyzkoušejte ho jako základ pro teplé i studené saláty. Skvěle chutná s grilovanou zeleninou, fetou a olivami. Pro lehčí variantu zvolte kombinaci s rajčaty, okurkou a bylinkami. Bulgur je výborný i jako příloha k masu. Hodí se k vepřové panence, kuřecímu masu i jehněčímu. Pro originální chuť ho smíchejte s restovanou cibulkou a sušenými rajčaty. Pokud máte rádi exotické chutě, vyzkoušejte bulgur s kari kořením a kokosovým mlékem. Skvěle se doplňuje s kuřecím masem a zeleninou.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: Kuchyně

Autor: FilipSykora

Tagy: co je bulgur | vysvětlení, co je bulgur