Bezinková marmeláda z bobulí: Chuť pozdního léta ve sklenici

Bezinková Marmeláda Z Bobulí

Kouzlo bezové chuti

Bezová chuť, to je symfonie sladkosti s nádechem květin a citrusů. Ať už v podobě marmelády z bobulí, nebo té bezinkové bez inků, tato chuť dokáže okouzlit nejednoho gurmána. Tajemství tkví v jednoduchosti. Zralé bezinky, cukr a citronová šťáva, to je vše, co potřebujete k vytvoření lahodné pochoutky.

Marmeláda z bezinkových bobulí vás okouzlí svou temně fialovou barvou a bohatou chutí. Hodí se nejen na chleba s máslem, ale i do koláčů, buchet a dezertů. Pokud ale toužíte po jemnější verzi, sáhněte po receptu na marmeládu bez inků. Ta si zachovává charakteristickou chuť bezu, ale díky absenci drobných semínek je sametově hebká a jemná.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, bezová marmeláda vám zaručeně zpříjemní den.

Sběr a výběr bobulí

Pro výrobu té nejlepší bezové marmelády je nezbytné sbírat pouze zralé, zdravé a šťavnaté bobule. Ideální dobou pro sběr bezinek je konec srpna a začátek září, kdy mají plody tmavě fialovou barvu a snadno se oddělují od stopek. Vyhněte se sběru nezralých bobulí, které mají zelené stonky, a přezrálých plodů, jež jsou scvrklé a povadlé. Při sběru buďte opatrní a trhejte bobule opatrně, abyste nepoškodili keř. Doporučuje se sbírat bezinky do košíků nebo papírových tašek, aby se plody nezapařily a nezačaly kvasit. Po příchodu domů je důležité bobule co nejdříve zpracovat. Nejdříve je třeba je přetřídit a odstranit všechny stopky, listy a případné nečistoty. Pro snazší odstranění stopek můžete použít vidličku. Pokud plánujete připravovat marmeládu bez inků, je nutné je po přetřídění ještě opatrně otrhat.

Příprava surovin

Bez ohledu na to, zda se chystáte na marmeládu s inkousty nebo bez, je příprava surovin klíčová. Začněte s důkladným omytím bezinek. Pokud používáte čerstvé, odstraňte je z třapin. Pro snazší odstranění inek použijte vidličku nebo speciální odstopkovač. Po odstopkování bezinky znovu propláchněte, abyste odstranili případné nečistoty. Pokud používáte sušené bezinky, můžete tento krok přeskočit a rovnou je namočit do vody podle instrukcí na obalu. Nezapomeňte, že chuť a kvalita marmelády závisí na kvalitě použitých surovin. Vybírejte proto zralé a nepoškozené bezinky. Pro marmeládu bez inkoustů je důležité bezinky důkladně zbavit zelených částí, které dodávají hořkou chuť.

Jednoduchý recept

Bezinková marmeláda z bobulí je pochoutka, která vám připomene letní dny. Co ale dělat, když nemáte rádi ty malé černé tečky, nebo je nechcete lovit z hotové marmelády? Existuje recept na marmeládu bez inků! A věřte mi, je stejně lahodná a voňavá jako ta klasická. Tajemství spočívá v použití bezinkových květů místo bobulí. Květy dodají marmeládě jemnou chuť a úžasnou vůni. Navíc příprava marmelády bez inků je mnohem jednodušší a rychlejší, protože odpadá zdlouhavé zbavování plodů.

Pro přípravu lahodné bezinkové marmelády bez inků budete potřebovat pouze pár ingrediencí: čerstvé bezinkové květy, cukr, citron a vodu. Květy nejprve pečlivě operete a necháte okapat. Poté je zalijete horkou vodou s cukrem a citronem a necháte louhovat. Druhý den směs přecedíte a svaříte do husté marmelády. Hotovou marmeládu nalijete do sklenic a sterilujete.

Bezinková marmeláda bez inků je skvělou alternativou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat lahodnou chuť bezu bez zbytečných zrníček. Hodí se na pečivo, do jogurtu, nebo jako náplň do buchet.

Vaření marmelády

Bezinková marmeláda, to je vzpomínka na dětství a babiččinu zahradu. Sladká, voňavá a plná drobných bobulek, které při vaření krásně zhoustnou. Pokud se ale chcete vyhnout pracnému zbavování kuliček od stopek, máme pro vás řešení – recept na bezinkovou marmeládu bez inků! Stačí použít jen květy černého bezu a výsledek vás mile překvapí. Jemná, květinová chuť s nádechem medu si vás získá. Navíc je příprava mnohem rychlejší a jednodušší. Ať už zvolíte klasiku s bobulemi nebo variantu bez inků, nezapomeňte na citronovou šťávu, která marmeládě dodá svěžest a pomůže s konzervací.

Test hustoty

Pro bezinkovou marmeládu s ideální konzistencí je důležitý test hustoty. Ten nám prozradí, zda je marmeláda dostatečně zavařená a bude po vychladnutí krásně tuhnout. Existuje několik metod, jak test provést. Jednou z nich je kápnout kapku horké marmelády na studený talířek. Pokud kapka ztuhne a nerozteče se, je marmeláda hotová. Další možností je nabrat trochu marmelády na lžíci a sledovat, jak stéká. Správně zavařená marmeláda by měla stékat pomalu a tvořit tzv. "kapky", které se na konci lžíce spojují. Pokud marmeláda stéká příliš rychle, je potřeba ji déle vařit. Při vaření marmelády bez inků je test hustoty obzvlášť důležitý, protože pektin z inků, který napomáhá zahuštění, v receptu chybí. Proto je potřeba věnovat testu dostatečnou pozornost a marmeládu vařit do té doby, dokud není dosaženo požadované hustoty.

Plnění sklenic

Plněním sklenic dosahujeme delší trvanlivosti naší bezinkové marmelády. Je důležité dbát na čistotu a sterilizaci sklenic i víček. Sklenice by měly být dokonale čisté a suché, ideálně vyvařené. Víčka je vhodné krátce povařit ve vodě. Horkou marmeládu plníme do sklenic až po okraj, abychom minimalizovali vzduchovou bublinu. Po naplnění sklenice ihned uzavřeme víčkem a otočíme dnem vzhůru. Takto je necháme vychladnout, čímž se vytvoří podtlak, který zajistí delší trvanlivost marmelády. Bezinková marmeláda z bobulí je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí vychutnat chuť léta i během zimních měsíců. A pokud hledáte recept na marmeládu bez inků, stačí jednoduše vynechat jejich přidávání během vaření.

Sterilizace a uchovávání

Sterilizace a správné uchovávání jsou klíčové pro dlouhou trvanlivost vaší domácí bezinkové marmelády. Sklenice, do kterých budete marmeládu plnit, musí být dokonale čisté a sterilizované. Toho docílíte vyvařením ve vodní lázni po dobu 10 minut, použitím trouby vyhřáté na 100 °C nebo v myčce na program s vysokou teplotou. Víčka stačí vyvařit ve vodě. Horkou marmeládu plňte do horkých sklenic až po okraj a ihned uzavřete víčkem. Otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Tím se vytvoří podtlak, který zamezí přístupu vzduchu a zkažení marmelády.

Správně sterilizovaná a uzavřená bezinková marmeláda vydrží v chladu a temnu až jeden rok. Pokud se vám nechce do zavařování, můžete marmeládu uchovat i v mrazáku. V tomto případě není nutné ji sterilizovat. Stačí ji nalít do čistých a suchých nádob vhodných do mrazáku a nechat zmrazit. Takto uchovaná marmeláda vydrží až 12 měsíců.

Tipy pro lahodnou chuť

Pro dosažení té nejlahodnější chuti vaší bezové marmelády z bobulí existuje pár triků. Předně, sbírejte bezinky zralé, s tmavě fialovými bobulemi. Ty dodají marmeládě sladkost a intenzivní barvu. Nebojte se experimentovat s kombinacemi chutí! Citronová šťáva je klasika, která podtrhne chuť bezu, ale vyzkoušejte i pomerančovou kůru, skořici, badyán nebo hřebíček pro originální aroma. Důležitá je i konzistence. Pokud máte raději řidší marmeládu, stačí kratší doba vaření. Naopak pro hustší konzistenci vařte marmeládu déle a nezapomeňte ji pravidelně sbírat z okrajů hrnce. Pro recept na marmeládu bez inků jednoduše použijte sítko nebo plátýnko a propasírujte bobule po uvaření. Zbavíte se tak drobných semínek a získáte sametově hladkou texturu. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte marmeládu po naplnění do sklenic otočit dnem vzhůru. Takto se vám perfektně zavíčkuje a vydrží déle čerstvá.

Využití marmelády

Bezinková marmeláda z bobulí, s výraznou chutí a lehce nakyslou dochutí, nabízí nepřeberné možnosti využití. Je skvělou pomazánkou na pečivo, hodí se na palačinky, lívance i vafle. Výborně doplní i jogurt, tvaroh nebo ovesnou kaši. Pro milovníky sladkých dezertů je bezinková marmeláda ideální náplní do buchet, koláčů a dortů. Můžete ji přidat i do cheesecaku nebo použít jako ozdobu dezertů.

Pokud hledáte recept na marmeládu bez inků, bezinková marmeláda je skvělou volbou. Díky své přirozené chuti a barvě není potřeba přidávat umělá barviva. Bezinková marmeláda je také bohatá na vitamíny a antioxidanty, a proto je zdravou a chutnou alternativou klasických marmelád.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: Kuchyně

Autor: FilipSykora

Tagy: bezinková marmeláda z bobulí | recept na marmeládu bez inků