Zdravé stravování má několik důležitých zásad

Zdravé stravování by se mělo týkat každého z nás. Jestliže chcete pro své tělo udělat něco přínosného, naučte se správně jíst. Toho docílíte nejenom výběrem vhodných pochutin, ale také těmi správnými návyky. S nimi a s mnohými dalšími praktickými informacemi týkajícími se tohoto tématu Vás seznámíme podrobněji.

Na co se primárně zaměřit?

V první řadě se soustřeďte na to, abyste jedli pravidelně. Pravidelnost je základ. Zdravé stravování souvisí s příjmem potravy třikrát až šestkrát denně. Vedle snídaně, oběda a večeře si dopřávejte i dvou svačin. Vhodné je dělat pauzy mezi jednotlivými jídly. Jejich délka by se měla pohybovat kolem tří hodin.

Zdravé stravování od A až do Z

Vedle pravidelnosti dbejte také na to, co do svého těla dostáváte. Snažte se o určitou vyváženost nezbytných látek. A těmi jsou bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy. O dalších nezbytnostech Vám více povíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jiné zásady je třeba dodržovat?

Určitě se zaměřte a pomalé kousání. Při jídle by neměl být žádný spěch. Dávejte přednost kvalitním potravinám od lokálních dodavatelů. Nezapomínejte ani na pitný režim minimálně 1,5 vody denně.

Jaké potraviny zahrnout do jídelníčku?

Jsou to například mléčné výrobky, ovoce, zelenina, proteiny, cereálie, ořechy, luštěniny, mladý ječmen, semínka a sacharidy.

Kde lze získat dostatek sacharidů?

Nabízí je celozrnné obiloviny, luštěniny brambory, jáhly, ale také pohanka a rýže. Výjimkou není ani populární quinoa.

Co naopak nehlásá zdravé stravování?

Vyvarovat byste se měli smaženým pokrmům, jezení během chůze nebo ve spěchu, alkoholickým nápojům a příliš perlivým vodám. Nepřehánějte to ani se sladkostmi a sladkými nápoji. Ty Vám přidají spíše na váze.

Co dalšího byste měli vědět?

Za zmínku stojí například absence prázdných kalorií. To jsou ve své podstatě potraviny, které neobsahují dostatek důležitých živin. Vyzkoušet můžete také stravování bez lepku. Když vsadíte na bezlepkové potraviny, Vaše tělo se určitě výrazným způsobem pročistí a budete se cítit dobře.