Vitamíny pro vegany není radno podceňovat

Oslovilo Vás vegetariánství? Chcete se stát vegany? Potom se musíte připravit na to, že kompletně změníte svůj jídelníček. Změna stravy je ovšem spojena i s omezenějším příjmem některých látek, které jsou důležité pro tělo. Pokud se Vám je nepodaří navýšit přirozeným příjmem potravy, budete se muset zaměřit na doplňky stravy a vhodné vitamíny. V následujících řádcích Vám prozradíme, jaké to jsou.

Vitamín B12 je hodně důležitý

Jedním z velice omezených vitamínů pro Vás bude vitamín B12. Ten je zásadní nejenom pro tvorbu červených krvinek, ale také pro metabolismus bílkovin. Pokud byste měli tohoto vitamínu nedostatek, můžete si poškodit nervový systém. Pravidelné doplňování B12 platí jak pro mladší, tak pro starší lidi. Jsou to ale i jiné vitamíny, na které nesmíte zapomínat.

Jaké další vitamíny přijímat?

Veganství je tak trochu něco jiného než bezlepková dieta. Přesně z těchto důvodů je zapotřebí dodávat tělu nezbytné vitamíny. S těmi dalšími Vás blíže seznámíme v následujících otázkách a odpovědích. Zjistíte, jak důležité jsou pro tělo a v jakých formách mohou být přijímány.

K čemu je dobré železo?

Železo patří mezi vitamíny zajišťující přenos kyslíku v krvi. Jeho nedostatek můžete eliminovat větším příjmem čočky, fazolí, semínek a ořechů. To je pro vegany ideální pochoutka.

Jsou nezbytné i omega-3 mastné kyseliny?

Určitě, jejich dostatek je pro tělo potřebný. Jako vegani se opět můžete zaměřit na luštěniny, ořechy a semínka. Myslete i na dostatečný příjem omega-6 mastných kyselin. Obojí dokáže snižovat jakékoliv deprese.

Chybí veganům vitamín D?

Ano, bohužel kvůli absenci živočišné stravy ho mají nedostatek. Přitom vitamíny D pomáhají ke zlepšování paměti, posilují imunitní systém, přispívají k rychlejší regeneraci svalstva a zlepšují náladu.

Jak moc je prospěšný jód?

Tento minerál je potřebný pro ideální funkci štítné žlázy. Bohužel u veganů je jeho příjem až o 50 % menší než u masožravců.

Z čeho lze získávat jód?

Může to být například mléko, jodizovaná sůl nebo mořské řasy.

Publikováno: 16. 08. 2021

Kategorie: zdraví

Autor: FilipSykora

Tagy: jód | omega-3 mastné kyseliny | vegan | vegani | veganství | vitamín | vitamín B12 | vitamín D | vitamíny | železo