Olomoucké restaurace: Kam na nejlepší jídlo?

Jídlo Olomouc

Tradiční olomoucká kuchyně

Olomouc, hanácká metropole, se pyšní bohatou a chutnou kuchyní, která odráží úrodnost okolní Hané. Základem tradičních olomouckých jídel jsou kvalitní suroviny z lokálních zdrojů – vepřové maso, drůbež, brambory, zelí a luštěniny. Mezi nejznámější speciality patří bezesporu olomoucké tvarůžky, zrající sýr s výraznou chutí a aroma. Ty se podávají v mnoha variantách, ať už smažené, nakládané nebo jako součást pomazánek. Další lahůdkou je hanácká kyselice, vydatná polévka z kysaného zelí, uzeného masa a brambor. Zapomenout nesmíme ani na voňavé koláče plněné tvarohem, mákem nebo povidly, které potěší malé i velké mlsouny. Olomoucká kuchyně je zkrátka zážitkem pro chuťové pohárky a skvělou příležitostí, jak poznat tradiční chutě srdce Moravy.

Moderní restaurace v Olomouci

Olomouc, město s bohatou historií a pulzující gastronomií, se může pochlubit také pestrou nabídkou moderních restaurací. Ty lákají na inovativní pojetí tradiční české kuchyně i na speciality z celého světa. Šéfkuchaři v moderních olomouckých restauracích se nebojí experimentovat s chutěmi a používat lokální a sezónní suroviny. Interiéry restaurací jsou často stylové a minimalistické, s důrazem na příjemnou atmosféru. Ať už hledáte místo pro romantickou večeři, posezení s přáteli nebo pracovní oběd, v Olomouci si zaručeně vyberete.

Vegetariánské a veganské restaurace

Praha se může pochlubit rostoucí scénou s vegetariánskými a veganskými restauracemi. Najdete tu vše od útulných bister po luxusní restaurace. Oblíbená je restaurace "Lehká hlava" s kreativní vegetariánskou kuchyní a stylovým prostředím. Pro milovníky veganské pizzy je tu "Pizza Punk" s bohatou nabídkou rostlinných variant. Pokud toužíte po něčem zdravějším, zkuste "MyRaw Café", kde servírují raw a veganské dezerty. Ať už hledáte rychlý oběd nebo romantickou večeři, Praha má pro vegetariány a vegany co nabídnout.

Kavárny a cukrárny v Olomouci

Olomouc, město s bohatou historií a pulzující atmosférou, nabízí také pestrou škálu kaváren a cukráren. Ať už toužíte po ranní kávě, sladké odměně, nebo posezení s přáteli, v Olomouci si jistě vyberete. Tradiční kavárny lákají na voňavou kávu a domácí dezerty, moderní kavárny zase zaujmou stylovým interiérem a výběrovou kávou z celého světa. Milovníci sladkého ocení širokou nabídku zákusků, dortů a dalších cukrovinek v místních cukrárnách. Nechte se zlákat příjemnou atmosférou a vychutnejte si chvíle pohody v některé z olomouckých kaváren a cukráren.

Tipy na levné stravování

Vařit doma je základ. Naplánujte si jídelníček na celý týden a nakupujte podle něj. Využívejte sezónní ovoce a zeleninu, jsou nejchutnější a nejlevnější. Zbytky jídel nevyhazujte, ale zpracujte je do nových pokrmů. Luštěniny, obiloviny a vejce jsou levným zdrojem bílkovin. Vodu si noste s sebou z domova. Svačiny si připravujte doma a nekupujte je předražené v obchodě. Sledujte letáky a využívejte slevové akce.

Olomoucké pivovary a pivnice

Olomouc, město s bohatou historií a kulturou, se pyšní také dlouhou a slavnou pivovarnickou tradicí. První zmínky o vaření piva v Olomouci sahají až do 13. století. Po staletí patřilo pivo mezi nejoblíbenější nápoje obyvatel a olomoucké pivovary si vydobyly vynikající pověst. Dnes si milovníci zlatavého moku mohou vychutnat piva z minipivovarů, které vdechly tradici nový život. Nabízejí širokou škálu pivních stylů, od klasických ležáků až po experimentální svrchně kvašená piva. Kromě minipivovarů najdete v Olomouci i řadu útulných pivnic a pivních barů, kde si můžete vychutnat pivo v příjemném prostředí.

Restaurace s dětským koutkem

Jdete na oběd s rodinou a nechcete se bát, že vaše ratolesti nevydrží u stolu? Pak je ideálním řešením restaurace s dětským koutkem. Děti se zabaví v bezpečném a stimulujícím prostředí, zatímco vy si v klidu vychutnáte jídlo a konverzaci s přáteli nebo partnerem. Dětské koutky dnes už nebývají jen nudné prolézačky s pár hračkami. Moderní restaurace se předhánějí v originalitě a nabízejí interaktivní herny, kreativní dílny, a dokonce i dětské kino. Některé restaurace pořádají i animační programy s klauny nebo kouzelníky. Výběr je široký a záleží jen na vašich preferencích a věku vašich dětí.

Letní zahrádky a posezení

S příchodem teplých dnů se otevírají také oblíbené letní zahrádky a posezení. Ať už hledáte místo pro romantickou večeři pod hvězdami, posezení s přáteli u piva nebo rodinný oběd na slunci, v nabídce restaurací a kaváren si jistě vyberete. Letní zahrádky nabízejí příjemnou atmosféru a možnost užít si čerstvý vzduch. Mnohé z nich jsou stylově zařízené a nabízejí i doplňkové služby, jako jsou deky pro chladnější večery, dětské koutky nebo živá hudba. Nezapomeňte si rezervovat místo předem, obzvláště pokud plánujete návštěvu ve večerních hodinách nebo o víkendu, kdy bývá největší zájem.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: restaurace

Autor: FilipSykora

Tagy: jídlo olomouc | informace o jídle v olomouci